2629 sayılı Uçuş, Paraşüt, Denizaltı, Dalgıç ve Kurbağa Adam Hizmetleri Tazminat Kanunu’nda Değişiklikler

Özel yetenek gerektiren Uçuş, Paraşüt, Denizaltı, Dalgıç ve Kurbağa Adam hizmetlerinde ihraçlardan ve erken emekliye ayrılmadan kaynaklı personel açığını önlemek adına ve teşvik amacıyla tazminatlarda önemli artışlar yapıldığını görüyoruz.

Kanunun ilgili maddesinde yapılan değişiklikle fazla uçuş saati tazminatı düzenlemesi (jet pilotları vb. için) yapıldı (KHK 671 md. 12).

Pilot, silah sistem subayı, seyrüsefer subayı, taktik koordine subayı, uçuş ekibi personeli, görev ekibi personeli, paraşütçü, denizaltıcı, ADS pilotu, dalgıç ve kurbağa adamların tazminatlarına ilişkin de oldukça iyileştirici bir düzenleme yapıldı (KHK 676 md. 62-63).

Ayrıca kanuna eklenen bir bent ile paraşütçü, denizaltıcı, dalgıç ve kurbağa adamların atlayış ve dalış sorumluluklarının sürelerinde kolaylaştırıcı düzenlemeler yapıldı (KHK 681 md. 53-54).

Son olarak kanunda jet pilotlarının tazminatlarına dair ve Sahil Güvenlik ile Jandarma Genel Komutanlığı personeline bu kanun hükümlerinin uygulanması usulüne ilişkin düzenleme yapıldı. (KHK 696 md.38-40)

1.7.d
2629 sayılı Uçuş, Paraşüt, Denizaltı, Dalgıç ve Kurbağa Adam Hizmetleri Tazminat Kanunu’nda Değişiklikler